சீதாராமம்

 • 8

யார் சொன்னது
சீதாவும் ராமனும்
இணைவதற்கு
பிறவியெடுக்காதவர்கள் என்று??

எத்தனையோ சீதாக்கள் ராமனுடனும்,
எத்தனையோ ராமன்கள் சீதாவுடனும்,
உயிரோடு உயிராக
உள்ளத்தால்! உண்மையாய்!
உத்தமமாய்! உயிர்கொடுத்து
காதலித்து இணைந்தே
வாழ்ந்திட பிறவியெடுத்தார்கள்!

பிறவியெடுத்துக் கொண்டிருக்கிறார்கள்!
இன்னும் பிறவியெடுப்பார்கள்!
ஆனால் காலம் தான்
ஏதோ ஒரு வகைக் கோலத்தினால்
சதி செய்து!
விதியை மாற்றி!
ராமன்களை உயிர் துறக்கவைத்து
சீதாக்களை விதவைகளாக்குகின்றன!
இன்னும்
ராமன்களை தபுதாரன்களாக்குகின்றன!

அதனையே இந்த சீதாராமும்,
பறைசாற்றுது உலகுக்கு!

“மாதம் 600 ரூபாய்
சம்பளம் எடுக்கும்
இரானுவ வீரனுக்காக
அனைத்தையும்
உதறி விட்டு வந்த
இளவரசியே!
இந்த ஜென்மத்திற்கு
விடைபெறுகிறேன்!
பிரின்ஸஸ் நூர்ஜஹான்.”

இத்துடனே
உனதும் எனதும்
காதல் முடிந்து விட்டது
என்று நினைக்காதே!

உன் காத்திருப்புக்கள்
அனைத்துமே
என்னை உன்னிடம்
வரச் சொல்வது
நீ விட்டுச் சென்ற அமைதியில்!

கண்ணீருடனான அசரீரியில்
எனக்கு மட்டும்
என்னிடம் வா,
என்னிடம் வா என
என்னை அழைப்பது
எனக்குக் கேட்கின்றது!
அமைதியை கிழித்துக் கொண்டு

யாருமற்ற அநாதை உன்னை.
யாவுமாக நான் ஏற்கவில்லையா?
இந்த அழைப்பையும் நான் ஏற்கிறேன்
அதற்காகவே உனக்காக காத்திருப்பேன்!

என் உயிர்,
என் உள்ளம்,
என் உணர்வு,
என் உடைமை,
என் வாழ்வு,
என் சாவு,
என் பிறவி,
என் ஆன்மா,
என் ஜென்மம்,
என் மறுபிறப்பு,
என் மொத்தம்,
என் முத்தம்,
என அனைத்தையும்
உனக்காகவே செலவு செய்து
வாழ்ந்திருப்பேன்!

நான் காத்திருப்பேன்
எனக்காக காத்திருப்பேன்
என் மரணம் வரும்
வரை காத்திருப்பேன்
உனக்காக மாத்திரம்
உனக்கானவளாய் காத்திருப்பேன்

மரணத்தின் பின்பு
இனி மீண்டும் பிரியாமல்
ஆன்மாவோடு
ஆன்மாவாக இணைந்திருப்போம்
அதற்காக காத்திருப்பேன்

உனக்கு நான்,
எனக்கு நீ,
நமக்கு நாம்.
உடல்கள் தான்
மரணித்த விடுகின்றன!

ஆனால் உள்ளத்துடன்
இணைந்த ஆன்மாவின் காதலோ
ஒரு நாளும் மரணிக்காது!
என் மரணத்தில் உன்னை
வெற்றிக் கொள்ள காத்திருப்பேன்!

இப்படிக்கு உன் காத்திருப்பின்
மனத் தவிப்புக்களை
தனிக்க தனிமையில் காத்திருக்கும்,
உன் நினைவுகளை சுமந்தபடியே
உன் உணர்வுகளோடும்,
நிழல்களுடனும்
நிஜமாக வாழக் காத்திருக்கும்
சீதாராம்
சீதா மகாலட்சுமி.
பிரின்ஸஸ் நூர்ஜஹான்

Hussain deen Fathima Badhusha.
Faculty of Islamic Studies and Arabic Language.
South Eastern University of Sri Lanka.

யார் சொன்னது சீதாவும் ராமனும் இணைவதற்கு பிறவியெடுக்காதவர்கள் என்று?? எத்தனையோ சீதாக்கள் ராமனுடனும், எத்தனையோ ராமன்கள் சீதாவுடனும், உயிரோடு உயிராக உள்ளத்தால்! உண்மையாய்! உத்தமமாய்! உயிர்கொடுத்து காதலித்து இணைந்தே வாழ்ந்திட பிறவியெடுத்தார்கள்! பிறவியெடுத்துக் கொண்டிருக்கிறார்கள்!…

யார் சொன்னது சீதாவும் ராமனும் இணைவதற்கு பிறவியெடுக்காதவர்கள் என்று?? எத்தனையோ சீதாக்கள் ராமனுடனும், எத்தனையோ ராமன்கள் சீதாவுடனும், உயிரோடு உயிராக உள்ளத்தால்! உண்மையாய்! உத்தமமாய்! உயிர்கொடுத்து காதலித்து இணைந்தே வாழ்ந்திட பிறவியெடுத்தார்கள்! பிறவியெடுத்துக் கொண்டிருக்கிறார்கள்!…

63 thoughts on “சீதாராமம்

 1. Greetings from Carolina! I’m bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, awesome site!

 2. I was wondering if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 3. Nice blog here! Also your site lots up fast! What host are you using? Can I am getting your associate link for your host? I desire my site loaded up as fast as yours lol

 4. My brother suggested I would possibly like this website. He used to be totally right. This publish actually made my day. You cann’t believe just how much time I had spent for this information! Thank you!

 5. Great beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 6. Hey there I am so delighted I found your site, I really found you by accident, while I was searching on Bing for something else, Anyways I am here now and would just like to say thank you for a incredible post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent job.

 7. Hi there! I just want to give you a huge thumbs up for the great info you’ve got here on this post. I’ll be coming back to your blog for more soon.

 8. I’m not sure why but this blog is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 9. I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are wonderful! Thanks!

 10. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your site in my social networks!

 11. Currently it sounds like Expression Engine is the best blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 12. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 13. Hi, Neat post. There is a problem together with your web site in internet explorer, could check this? IE still is the marketplace leader and a big component to other people will omit your wonderful writing due to this problem.

 14. hey there and thank you for your information I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this site, since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again soon.

 15. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Appreciate it

 16. Hey there, You have performed an excellent job. I will definitely digg it and for my part recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 17. Hi it’s me, I am also visiting this website regularly, this site is truly good and the users are really sharing nice thoughts.

 18. My spouse and I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be exactly what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a few of the subjects you write about here. Again, awesome weblog!

 19. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to swap strategies with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.

 20. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your site in my social networks!

 21. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 22. I used to be recommended this website by way of my cousin. I am now not sure whether this submit is written via him as no one else realize such special approximately my difficulty. You are amazing! Thank you!

 23. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 24. Hey terrific blog! Does running a blog similar to this take a massive amount work? I have no knowledge of programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I just had to ask. Cheers!

 25. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this superb blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this blog with my Facebook group. Chat soon!

 26. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 27. Just desire to say your article is as surprising. The clarity in your submit is simply nice and that i can think you’re a professional on this subject. Fine with your permission allow me to seize your RSS feed to keep up to date with coming near near post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 28. I have not checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 29. Please let me know if you’re looking for a author for your blog. You have some really good posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested. Kudos!

 30. I’ll immediately take hold of your rss as I can not find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please permit me recognize in order that I may subscribe. Thanks.

 31. After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 32. Aw, this was a really nice post. In concept I wish to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: