கொண்டாடிய அனைத்து ஆசிரியர்கள் மற்றும் மாணவர்களுக்கும் சமர்ப்பணம்

 • 10

இந்த நாட்களில் ஆசிரியர் சிறுவர் தினங்கள் கொண்டாடப்படுவதால் தனிப்பட்ட விடுமுறையில் இது தொடர்பாக பாடசாலை ஆசிரியர் குழாமை தெளிவுபடுத்தும் பொறுப்பு எமது கரங்களை வந்து சேர்ந்தது. குருநாகல் மாவட்ட சில தெரிவு செய்யப்பட்ட பாடசாலைகளுக்கே நாம் சென்றோம்.

அது குருநாகல் மாவட்டத்தில் உள்ள ஒரு பாடசாலை. நாம் பாடசாலைக்கு செல்லும் போது வாயிற்காவலர் ஒருவர் கூட இல்லை. பாடசாலையின் நிலைமையை புரிந்து கொள்வதற்காக தான் இந்த பதிவு. அந்த பாடசாலை அதிபரால் ஆசிரியர்களுக்கு வழங்கப்பட்டுள்ள மிகப்பெரிய பொறுப்பு மாணவர்களை பாடசாலைக்கு வரவழைப்பதாகும். உணவு தட்டுப்பாடு காரணமாக மாணவர்கள் பாடசாலைக்கு வருவதில்லை.

அந்த பாடசாலை ஆசிரியை ஒருவர் சமூக வலைத்தளம் மூலம் வெளிநாடுகளில் உள்ள ஒரு குழுவை நாடி பாடசாலையில் காலைப்போஷணை திட்டத்தை நடத்தி வந்தார். அந்த குழு ஒரு நாளைக்கு 75/= தான் காலைப் போஷனைக்காக ஒதுக்கும். அது பற்றி ஆசிரியை ஒருவரோடு பேசிக் கொண்டிருக்கும் போது வாயிற்காவல் அருகில் ஒரு தாய் சிறிய பிள்ளை ஒன்றை அழைத்து வந்து நின்று கொண்டிருந்தாள். அந்த ஆசிரியை அவர்களிடம் சென்றார். நானும் நடப்பதை அவதானித்து கொண்டிருந்தேன்.

தாய் ஆசிரியையை நோக்கி மகளுக்கு பாடசாலையால் தரும் உணவுப் பொதியை சாப்பிட வேண்டுமாம். அதன் ருசி போல் வருவதில்லையாம் என்றாள். நிலைமையை புரிந்து கொண்ட ஆசிரியை பிள்ளையை உணவு வழங்க அழைத்து சென்றார். வரும் போது ஒரு பார்சலை தாயிடமும் கொடுத்தார். அவர்கள் சென்றனர். ஏன் தாயிற்கு பார்சல் கொடுத்தீர்கள் என கேட்க அந்த குடும்பம் நேற்று இரவு தேநீர் பருகி விட்டு தான் உறங்கி இருக்கிறது. தனக்கு பசி இல்லாவிடினும் பிள்ளையாவது பசியாற உண்ணட்டும் என்று தான் அந்த தாய் அழைத்து வந்து இருக்கிறார்.

அந்த சிறுமி தாயும் பசியில் தான் இருக்கிறார் எனவே தனது உணவை வீட்டுக்கு எடுத்து போய் உண்ணவா என எண்ணிடம் கேட்டாள். அது சிறிய பார்சல். தாய்க்கு நான் பார்சல் தருகிறேன் நீங்கள் சாப்பிடுங்கள் என்ற பிறகு தான் அந்த சிறுமி சாப்பிட்டாள். நான் அந்த தாய்க்கு கொடுத்தது எனது மதிய நேர உணவுக்காக கொண்டு வந்த பார்சல் என்றார் அந்த ஆசிரியை புன்னகைத்த முகத்தோடு.

அதே போல் இன்னொரு பாடசாலைக்கு சென்றோம். எனக்கு மிக நெருங்கிய ஆசிரியை ஒருவர் உள்ள பாடசாலை அது. சென்ற போது அந்த ஆசிரியை ஒரு சிறுவனை வைத்து கொண்டு அவனை மகிழ்வூட்ட முயற்சி செய்து கொண்டு இருந்தார். ஒரு மணித்தியாலம் கடந்து நாம் திரும்ப வரும் போதும் அவர் அந்த சிறுவனோடு தான் இருந்தார். திடீரென அவனை கட்டித்தழுவி கண்ணீரை துடைத்துக் கொண்டாள். என்னைக் கண்டதும் அதை மறைத்து புன்னகைத்து கொண்டாள்.

மாலை நேரம் அந்த ஆசிரியையை தொலை பேசி மூலம் தொடர்பு கொண்டு அதற்கான காரணத்தை கேட்டேன். அந்த மாணவன் கடந்த சில நாட்களாக வகுப்பறையில் அழுத வண்ணமாகவே இருப்பதால் காரணத்தை கண்டறிந்து குறித்த பிரச்சினைக்கு தீர்வு காணும் பொறுப்பு அந்த ஆசிரியரிடமே ஒப்படைக்கப்பட்டு இருந்தது. நாம் அங்கு சென்ற தினம் தான் அவன் காரணத்தை கூறியிருக்கிறான்.

அந்த சிறுவனது தாய் நகர சந்தியில் இருந்து தமது கிராமம் வரை தினமும் நபர்களை அழைத்து சவாரி செய்து தான் வருமானம் தேடுகிறார். அவர் சவாரி செய்யும் வாகனம் அவரது ஸ்கூட்டி. தாயிற்கு ஏதாவது நடக்கும்,யாராவது கொன்று விடுவார்கள் என்ற பயத்திலே அவன் அழுதிருக்கிறான்.

தாயிற்கு ஒன்றும் ஆகாது என்ற போது ஏதாவது நடந்தால் என திருப்பி கேட்டான். ஏதாவது நடந்தால் நான் உன்னை பார்த்துக் கொள்கிறேன் என கூறிவிட்டு தான் கட்டியணைத்து அழுதேன் என்றார் அந்த ஆசிரியர்.

இவ்வாறான அரும்பணியாற்றும் ஆசியர்கள் பலரை நான் கண்டிருக்கிறேன். வயிறார உண்டு கொண்டாட்டமாக கொண்டாடிய அத்தனை ஆசியர்களுக்கும் மாணவர்களுக்கும் சமர்ப்பணம்.

நன்றி – சிங்கள முகநூல் பக்கம்
மொழி பெயர்ப்பு – பஸீம் இப்னு ரஸுல்

இந்த நாட்களில் ஆசிரியர் சிறுவர் தினங்கள் கொண்டாடப்படுவதால் தனிப்பட்ட விடுமுறையில் இது தொடர்பாக பாடசாலை ஆசிரியர் குழாமை தெளிவுபடுத்தும் பொறுப்பு எமது கரங்களை வந்து சேர்ந்தது. குருநாகல் மாவட்ட சில தெரிவு செய்யப்பட்ட பாடசாலைகளுக்கே…

இந்த நாட்களில் ஆசிரியர் சிறுவர் தினங்கள் கொண்டாடப்படுவதால் தனிப்பட்ட விடுமுறையில் இது தொடர்பாக பாடசாலை ஆசிரியர் குழாமை தெளிவுபடுத்தும் பொறுப்பு எமது கரங்களை வந்து சேர்ந்தது. குருநாகல் மாவட்ட சில தெரிவு செய்யப்பட்ட பாடசாலைகளுக்கே…

75 thoughts on “கொண்டாடிய அனைத்து ஆசிரியர்கள் மற்றும் மாணவர்களுக்கும் சமர்ப்பணம்

 1. Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 2. Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It will always be interesting to read content from other writers and practice a little something from their sites.

 3. I am really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A couple of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any advice to help fix this issue?

 4. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your site in my social networks!

 5. I think what you postedwrotebelieve what you postedwrotethink what you postedwrotesaidbelieve what you postedtypedWhat you postedwrotesaid was very logicala ton of sense. But, what about this?think about this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?typed a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titleheadlinetitle that grabbed people’s attention?maybe get a person’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little plain. You might peek at Yahoo’s home page and see how they createwrite post headlines to get viewers interested. You might add a related video or a pic or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it could bring your postsblog a little livelier.

 6. Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you Nonetheless I’m experiencing concern with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting an identical rss drawback? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 7. My spouse and I stumbled over here different page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to checking out your web page for a second time.

 8. What’s up to every one, as I am really keen of reading this webpage’s post to be updated regularly. It includes good data.

 9. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!

 10. Hey there this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 11. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Many thanks!

 12. Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks

 13. I’m not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

 14. Hey there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 15. hey there and thank you for your information I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this web site, since I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon.

 16. I was wondering if you ever considered changing the page layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 17. Someone necessarily lend a hand to make significantly articles I might state. This is the first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the research you made to create this actual post incredible. Wonderful process!

 18. Hi there! This article couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I’ll forward this information to him. Pretty sure he’ll have a very good read. Thanks for sharing!

 19. Thanks for a marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you might be a great author.I will always bookmark your blog and will come back very soon. I want to encourage yourself to continue your great writing, have a nice afternoon!

 20. Hello there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My site addresses a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 21. I was very pleased to find this site. I wanted to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely liked every little bit of it and I have you book-marked to see new stuff on your blog.

 22. Howdy just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 23. Its like you read my mind! You seem to know so much approximately this, like you wrote the book in it or something. I feel that you simply could do with some % to force the message house a bit, however other than that, this is magnificent blog. A great read. I’ll definitely be back.

 24. Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!

 25. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thank you!

 26. Hey there! I know this is somewhat off-topic but I had to ask. Does building a well-established blog like yours take a massive amount work? I’m completely new to operating a blog but I do write in my diary daily. I’d like to start a blog so I can share my own experience and views online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 27. We stumbled over here coming from a different page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking over your web page again.

 28. After checking out a few of the blog articles on your web page, I really like your way of blogging. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my web site as well and let me know how you feel.

 29. I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this site. Thanks, I will try and check back more frequently. How frequently you update your website?

 30. Hi there, You have done a fantastic job. I’ll certainly digg it and personally suggest to my friends. I am sure they’ll be benefited from this site.

 31. Hi my family member! I wish to say that this article is awesome, nice written and come with approximately all vital infos. I’d like to see more posts like this .

 32. My spouse and I stumbled over here different web address and thought I may as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to finding out about your web page yet again.

 33. I really appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again

 34. My spouse and I stumbled over here coming from a different page and thought I may as well check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking over your web page again.

 35. This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: