ரூம் நம்பர் 418 பாகம் 1

 • 1378

நீண்ட காலமாக அடைக்கப்பட்ட அறை அது; வெளிச்சத்தை கண்டே பல நாட்களான நிலையில் எங்கும் இருள் மட்டுமே ஆக்கிரமித்து கொண்டிருந்தது. வெள்ளை பூசிய நான்கு சுவர்களின் நடுவே தூசி படிந்த நிலையில் ஒரு மின்விசிறி; சுவரின் இரு பக்க மூலையில் மங்கலான கண்ணாடி குவளைக்குள் அடைந்து கிடக்கும் ஒளி விளக்குகள்; இடைக்கிடை சிலந்தி வலை; மேல், கீழ் என இவ்விரண்டு கட்டில்கள்; அதனோடு இணைக்கப்பட்ட நீண்ட லாட்சி; படிப்பதற்காக இரண்டு பெரிய மேசைகள்; அங்கொன்றும் இங்கொன்றுமாக இருந்தது. அதனோடு சேர்ந்த நான்கு கதிரைகள்; இரண்டு ராக்கைகளில் ஒன்று உடைந்த நிலையில் இருந்தது. அறைக் கதவில் சரிவாக 418 என்ற இலக்கப் பலகை; குப்பைகளால் நிரப்பப்பட்ட அளவான பெல்கனி என அந்த அறை அலங்கோலமாக காணப்பட்டது.

ஆம்! அது ஒரு பல்கலைக்கழக விடுதி. அதுவும் பெண்களுக்கான விடுதி. அதில் நான்காவது மாடியின் நடுவில் இருக்கும் அறை தான் “ரூம் நம்பர் 418”

மாலாவும் கமலாவும் ஒருவாறு அந்த அறையை கண்டு பிடித்து விட்டனர்.

“அப்பாடா… ரூம கண்டு புடிச்சிடோம்டி…” என்ற மாலா பெருமூச்சு விட்டபடி லெக்கேஜை சுவர் ஓரமாக சாய்த்து விட்டு கமலாவை பார்த்தாள்.

“அடி…கதவ தொறடி…” என்று கெஞ்சுதலாக கமலா கூற…

“கீ எங்கடி…!”

“கீ….எடுத்துட்டு தானே வந்தேன் இப்ப எங்க போச்சி…?”

எங்கு தேடியும் சாவி கிடைக்கவில்லை. சரி கீழே எங்கேயாவது தவறுதலாக விழுந்திருக்கும் என நினைத்து கொண்டு மாடிப் படியில் இருந்து கீழே இறங்கினார்கள்.

“கைல தானே எடுத்தேன்.. அதுக்குள்ள எங்க போச்சி..” என்ற குழப்பத்துடன் இருவரும் சாவியை தேடிக் கொண்டிருந்தனர்.

சாவியை இவர்கள் தொலைத்தார்களா? இல்லை சாவி தான் தொலைந்து போனதா என்று நாமும் பொறுத்திருந்து பார்ப்போமே!

தொடரும்…
யாவும் கற்பனை
Noor Shahidha

நீண்ட காலமாக அடைக்கப்பட்ட அறை அது; வெளிச்சத்தை கண்டே பல நாட்களான நிலையில் எங்கும் இருள் மட்டுமே ஆக்கிரமித்து கொண்டிருந்தது. வெள்ளை பூசிய நான்கு சுவர்களின் நடுவே தூசி படிந்த நிலையில் ஒரு மின்விசிறி;…

நீண்ட காலமாக அடைக்கப்பட்ட அறை அது; வெளிச்சத்தை கண்டே பல நாட்களான நிலையில் எங்கும் இருள் மட்டுமே ஆக்கிரமித்து கொண்டிருந்தது. வெள்ளை பூசிய நான்கு சுவர்களின் நடுவே தூசி படிந்த நிலையில் ஒரு மின்விசிறி;…

577 thoughts on “ரூம் நம்பர் 418 பாகம் 1

 1. Важно отметить, что автор статьи предоставляет информацию с разных сторон и не принимает определенной позиции.

 2. Автор статьи предоставляет информацию, подкрепленную надежными источниками, что делает ее достоверной и нейтральной.

 3. Автор предлагает читателю дополнительные материалы для глубокого изучения темы.

 4. I just couldn’t depart your web site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person provide for your visitors? Is going to be back often in order to check up on new posts

 5. Generally I do not read article on blogs, however I would like to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it! Your writing taste has been surprised me. Thanks, very great article.

 6. Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Extremely helpful information specially the last part 🙂 I care for such information a lot. I was looking for this certain info for a very long time. Thank you and good luck.

 7. Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I’m going to return yet again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 8. It’s appropriate time to make some plans for the long run and it is time to be happy. I’ve read this publish and if I may just I want to recommend you few interesting issues or advice. Maybe you can write subsequent articles relating to this article. I want to learn more issues approximately it!

 9. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is wonderful blog. A great read. I’ll definitely be back.

 10. Эта статья является примером качественного исследования и профессионализма. Автор предоставил нам широкий обзор темы и представил информацию с точки зрения эксперта. Очень важный вклад в популяризацию знаний!

 11. Автор не старается убедить читателей в определенном мнении, а предоставляет информацию для самостоятельной оценки.

 12. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog.Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rareto see a nice blog like this one these days.

 13. I feel this is one of the so much important information for me. And i’m glad reading your article. However wanna statement on few basic things, The site taste is ideal, the articles is really nice : D. Just right activity, cheers

 14. Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am experiencing troubles with your RSS. I donít know why I cannot join it. Is there anybody else getting similar RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanks!!

 15. Aw, this was a very good post. Finding the time and actual effort to create a really good articleÖ but what can I sayÖ I hesitate a lot and don’t seem to get anything done.

 16. It’s truly a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you simply shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 17. Thanks, I have recently been looking for info approximately this subject for a long time and yours is the best I’ve came upon so far. But, what about the conclusion? Are you positive about the supply?

 18. Автор явно старается сохранить нейтральность и представить множество точек зрения на данную тему.

 19. Thanks for ones marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you are a great author.I will make certain to bookmark your blog and may come back later in life. I want to encourage you to definitely continue your great writing, have a nice weekend!

 20. Hello there! I could have sworn Iíve been to this blog before but after looking at many of the posts I realized itís new to me. Nonetheless, Iím certainly happy I came across it and Iíll be bookmarking it and checking back frequently!

 21. Hey are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 22. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any solutions to help stop content from being ripped off? I’d really appreciate it.

 23. I’d have to examine with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in reading a post that may make folks think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 24. Thanks for another great post. Where else could anyone get that kind of info in such an ideal way of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such information.

 25. Very good blog! Do you have any suggestions for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any recommendations? Many thanks!

 26. Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very helpful information specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was seeking this particular information for a long time. Thank you and best of luck.

 27. Современный рынок предлагает нам множество уникальных решений, включая штукатурку механизированную. Проверьте mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru для получения подробной информации.

 28. Howdy are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog worldbut I’m trying to get started and create my own. Do you need any html coding expertiseto make your own blog? Any help would be really appreciated!

 29. «Itís difficult to find well-informed people on this topic, but you sound like you know what youíre talking about! Thanks»נערות ליווי בצפון

 30. I have to thank you for the efforts you have put in penning this blog. I really hope to view the same high-grade blog posts from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own blog now 😉

 31. I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one today.

 32. Your style is very unique in comparison to other folks I’ve read stuff from.Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this blog.

 33. Hi this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 34. Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for a while and yours is the best I have came upon so far. However, what concerning the conclusion? Are you positive about the source?

 35. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this blog with my Facebook group. Chat soon!

 36. Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too wonderful. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a great website.

 37. Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply excellent and i can think you are a professional in this subject. Well together with your permission allow me to grasp your RSS feed to stay up to date with coming near near post. Thank you a million and please keep up the gratifying work.

 38. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this site with my Facebook group. Chat soon!

 39. Hi I am so happy I found your site, I really found you by mistake, while I was browsing on Digg for something else, Anyhow I am here now and would just like to say many thanks for a marvelous post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I dont have time to look over it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb jo.

 40. It is perfect time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy. I have read this submit and if I may I want to recommend you few fascinating things or advice. Perhaps you could write next articles relating to this article. I want to read more things approximately it!

 41. My spouse and I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be just what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a lot of the subjects you write about here. Again, awesome blog!

 42. Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he just bought me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

 43. Please let me know if you’re looking for a author for your site. You have some really great posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Many thanks!

 44. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too great. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a great site.

 45. Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too wonderful. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a great site.

 46. I am no longer sure the place you’re getting your info, but great topic.I needs to spend a while learning much more or figuring out more.Thanks for excellent information I used to be searching forthis info for my mission.

 47. I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this info So i’m satisfied to exhibit that I have a very just right uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much undoubtedly will make certain to don?t forget this site and give it a look on a continuing basis.

 48. Hi there would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 49. Undeniably imagine that which you said. Your favourite reason seemed to be at the net the easiest factor to be mindful of. I say to you, I certainly get irked whilst other people think about concerns that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the highest as neatly as defined out the whole thing with no need side-effects , other folks could take a signal. Will likely be again to get more. Thank you

 50. Amazing things here. I am very glad to peer your article. Thank you a lot and I’m taking a look ahead to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

 51. Howdy! This article couldnít be written any better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I’ll forward this post to him. Pretty sure he’ll have a great read. Thanks for sharing!

 52. Howdy I am so glad I found your website, I really found you by error, while I was researching on Google for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks a lot for a incredible post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I dont have time to browse it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the excellent b.

 53. Great post. I used to be checking constantly this blog and I am impressed! Extremely useful info specially the final phase 🙂 I deal with such information much. I was looking for this certain info for a very long time. Thank you and good luck.

 54. Hi there to every , because I am actually keen of reading this webpage’s post to be updated on a regular basis. It carries fastidious information.

 55. Нужна машинная штукатурка стен в Москве, но вы не знаете, какой подрядчик лучше выбрать? Обратитесь к нам на сайт mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предоставляем услуги по механизированной штукатурке стен любой площади и сложности, а также гарантируем качество и надежность.

 56. I do not know whether it’s just me or if everyone else experiencing problems with your site. It looks like some of the text in your posts are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them as well? This may be a issue with my browser because I’ve had this happen previously. Kudos

 57. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog? My blog site is in the exact same niche as yours and my visitors would certainly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Many thanks!

 58. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 59. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Appreciate it!

 60. Terrific article! This is the type of information that are meant to be shared around the web. Disgrace on the seek engines for now not positioning this post upper! Come on over and seek advice from my site . Thank you =)

 61. Great article! This is the type of information that are supposed to be shared around the web. Disgrace on the seek engines for now not positioning this post upper! Come on over and seek advice from my web site . Thank you =)

 62. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. kudos

 63. I think this is one of the most important information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is great, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 64. Appreciating the time and energy you put into your website and in depth information you present. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 65. Greetings! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My site addresses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 66. Greetings! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 67. This is very fascinating, You are an overly professional blogger. I have joined your feed and look forward to in the hunt for more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks

 68. Howdy would you mind letting me know which webhost you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider at a reasonable price? Kudos, I appreciate it!

 69. Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too magnificent. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific website.

 70. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback.

 71. Нужна стяжка пола в Москве, но вы не знаете, какой подрядчик лучше выбрать? Обратитесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по устройству стяжки пола любой площади и сложности, а также гарантируем качество и надежность.

 72. Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 73. Please let me know if you’re looking for a article writer for your weblog. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Many thanks!

 74. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to swap solutions with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.

 75. obviously like your web-site however you need to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth however I will certainly come back again.

 76. Hello there, simply became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate in the event you continue this in future. A lot of other people might be benefited from your writing. Cheers!

 77. Good day I am so glad I found your website, I really found you by error, while I was searching on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say kudos for a incredible post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the excellent job.

 78. I was pretty pleased to find this great site. I want to to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely liked every little bit of it and I have you bookmarked to check out new things on your blog.

 79. Hello would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable price? Many thanks, I appreciate it!

 80. Having read this I thought it was really informative. I appreciate you taking the time and effort to put this information together. I once again find myself spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 81. I am really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A couple of my blog audience have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any solutions to help fix this issue?

 82. A person necessarily lend a hand to make critically articles I would state. This is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the research you made to create this actual post amazing. Great task!

 83. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 84. An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who was doing a little research on this. And he in fact bought me lunch simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this topic here on your internet site.

 85. Hello, I think your site might be having internet browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that, great website!

 86. I don’t even understand how I stopped up here, however I assumed this publish used to be good. I don’t understand who you’re however definitely you are going to a famous blogger for those who are not already. Cheers!

 87. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. However think of if you added some great visuals or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this site could certainly be one of the most beneficial in its niche. Terrific blog!

 88. My spouse and I stumbled over here from a different web page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to exploring your web page for a second time.

 89. Thank you a bunch for sharing this with all folks you really realize what you are talking approximately! Bookmarked. Please also seek advice from my web site =). We may have a link exchange contract among us

 90. I think what you postedwrotebelieve what you postedwrotethink what you postedwrotebelieve what you postedwrotesaidWhat you postedwrotesaid was very logicala bunch of sense. But, what about this?think about this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?typed a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titleheadlinetitle that grabbed people’s attention?maybe get people’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little vanilla. You could look at Yahoo’s home page and see how they createwrite news headlines to get viewers to click. You might add a video or a related pic or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it could bring your postsblog a little livelier.

 91. It’s in fact very complicated in this full of activitylife to listen news on Television, so I simply use internet forthat reason, and get the latest information.

 92. My spouse and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be precisely what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on some of the subjects you write concerning here. Again, awesome web site!

 93. We stumbled over here coming from a different page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to finding out about your web page again.

 94. Thank you, I’ve recently been searching for info approximatelythis subject for ages and yours is the greatest I havecame upon till now. However, what about the bottom line?Are you certain in regards to the source?

 95. You actualy make it eem really easy toggether with your preeentation however I in finding this matter too be reazlly something tat I think I would nevr understand.
  It seems ttoo comnplex and very large for me.
  I’m taking a lookk forward foor yoir subsequent post, I wiol trry too gget thhe
  dangle oof it!

 96. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 97. This design is steller! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 98. Это лучшее онлайн-казино, где вы можете насладиться широким выбором игр и получить максимум удовольствия от игрового процесса.

 99. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 100. Awesome issues here. I’m very happy to peer your article.Thanks a lot and I’m taking a look ahead to contact you. Will you kindly drop mea e-mail?

 101. If you would lile to improve your familarity just kep visiting tbis websitte
  and be updated with the moswt up-to-date news posted here.

 102. Waay cool! Some vewry valid points! I applreciate you penninng tis poxt
  and alsdo tthe resdt of the website is rezlly good.

 103. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 104. I aam really impresseed with youhr wrriting skmills aand also with the lazyout oon your weblog.
  Is this a ppaid theme or ddid you modify it yourself? Either
  wayy keep upp thhe exellent quaality writing,
  it’s rare to seee a great blog like this one theswe days.

 105. Hey! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to protect against hackers?

 106. Aw, this was an incredibly good post. Finding the time and actual effort to make a good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t manage to get anything done.

 107. Simply want to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply cool and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 108. Unquestionably believe that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked whilst other people consider concerns that they plainly do not realize about. You controlled to hit the nail upon the top as smartly as defined out the whole thing with no need side effect , folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 109. Greetings from Carolina! I’m bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I enjoy the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, fantastic site!

 110. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 111. Just want to say your article is as surprising. The clarity in your post is just spectacular and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 112. I don’t know if it’s just me or if everyone else experiencing problems with your website. It looks like some of the text on your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This might be a problem with my web browser because I’ve had this happen before. Thanks

 113. Hi there mates, how is the whole thing, and what you wish for to say on the topic of this paragraph, in my view its truly remarkable designed for me.

 114. Thank you, I’ve recently been looking for information approximatelythis topic for ages and yours is the best I have discovered so far.However, what about the bottom line? Are you certain about the source?

 115. I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 116. My brother suggested I might like this blog. He used to be entirely right. This put up actually made my day. You can not believe just how much time I had spent for this information! Thank you!

 117. Hey there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a extraordinary job!

 118. Aw, this was a very good post. Taking a few minutes and actual effort to create a very good article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t manage to get anything done.

 119. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback.

 120. Hello There. I found your blog using msn. This isa very well written article. I’ll be sure to bookmarkit and return to read more of your useful information. Thanks for the post.I will definitely return.

 121. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have created some nice procedures and we are looking to trade techniques with other folks, be sure to shoot me an email if interested.

 122. Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I may return yet again since Isaved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you berich and continue to guide others.

 123. My brother recommended I might like this blog. He was totally right.This post actually made my day. You cann’t imaginejust how much time I had spent for this information! Thanks!

 124. …(40)의 이번 선택은 채널A 새 금토드라마 ‚거짓말의 거짓말‚이었다. 4일 방송을 시작하는 이 …고지순함, 이지적 이미지를 넘나드는 그는 ‚거짓말의 거짓말‚에선 진한 모성애 연기를 선보일 예정이다. … 아빠 강지민 역할로 이유리와 호흡을 맞추는 연정훈(42)은 “캐릭터마다 본인들의 사연이 있다. …스웨디시

 125. Hello i am kavin, its my first time to commenting anywhere,when i read this paragraph i thought i could also make comment due to this brilliant paragraph.

 126. I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely loved every bit of it. I’ve got you bookmarked to check out new things you postÖ

 127. I don’t even understand how I finished up right here, but I believed this submit was good. I do not realize who you are but certainly you’re going to a well-known blogger for those who are not already 😉 Cheers!

 128. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me insane so any help is very much appreciated.

 129. Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 130. At this time it looks like WordPress is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 131. Aw, this was an extremely good post. Finding the time and actual effort to create a great article… but what can I say… I hesitate a lot and never seem to get anything done.

 132. Heya i am for the primary time here. I came across this board and I find It truly useful & ithelped me out a lot. I am hoping to give one thing again and help others like you aidedme.

 133. Your style is really unique compared to other folks I have read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this blog.

 134. Nice post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!Very useful information specially the last part 🙂 I care for such information much. I was seeking this particular info for a very long time.Thank you and best of luck.

 135. Hi there friends, how is the whole thing, and what you desire to say concerning this piece of writing, in my view its actually amazing in favor of me.

 136. Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?I’m trying to figure out if its a problem on myend or if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

 137. I savor, result in I discovered exactly what I used to be having a look for.You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man.Have a great day. Bye

 138. Good day! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

 139. Greetings from Los angeles! I’m bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I really like the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, very good site!

 140. I’m really enjoying the design and layout of your blog.It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyablefor me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create yourtheme? Superb work!

 141. hi!,I like your writing very much! proportion we keep in touch extra approximately your article on AOL? I need an expert on this house to resolve my problem. May be that’s you! Looking forward to see you.

 142. If you wish for to obtain a great deal from this paragraph then you have to apply such strategies to your won blog.

 143. I really like your writing style, great info, regards for posting :D. “You can complain because roses have thorns, or you can rejoice because thorns have roses.” by Ziggy.

 144. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 145. I got this website from my pal who told me concerning this web site and now this time I am visiting this website and reading very informative articles at this place.

 146. It’s really a great and helpful piece of information. I’m glad that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 147. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appeal. I must say that you’ve done a amazing job with this. In addition, the blog loads extremely fast for me on Chrome. Superb Blog!

 148. Howdy I am so grateful I found your website, I really found you by mistake, while I was researching on Digg for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thank you for a incredible post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb job.

 149. Right now it looks like BlogEngine is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 150. Upon first encounter, this noteworthy Russia-based classifieds platform grabs attention with its polished interface. Easy-to-navigate navigation leads visitors through a plethora of categories, ranging from real estate to offerings and employment opportunities. No matter if you’re searching for a new condo or wanting to advertise your business venture, this portal encompasses it all.

 151. Great beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a appropriate deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast provided shiny transparent concept

 152. I was pretty pleased to discover this web site. I wanted to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely loved every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff on your web site.

 153. Superb blog! Do you have any suggestions for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any recommendations? Many thanks!

 154. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 155. I do believe all the ideas you have presented for your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too brief for newbies. May you please extend them a bit from next time? Thank you for the post.

 156. Simply want to say your article is as astonishing. The clearness on your post is simply spectacular and i can assume you are knowledgeable in this subject. Well together with your permission allow me to take hold of your RSS feed to stay up to date with approaching post. Thank you one million and please keep up the gratifying work.

 157. It is appropriate time to make a few plans for the future and it is time to be happy. I have read this submit and if I may just I want to recommend you few fascinating things or advice. Perhaps you could write next articles relating to this article. I want to read more things approximately it!

 158. Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and the rest of the site is very good.

 159. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated. Thanks

 160. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays.

 161. This is very interesting, You are an overly professional blogger. I have joined your feed and look forward to in search of more of your fantastic post. Also, I have shared your site in my social networks

 162. My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 163. I don’t know if it’s just me or if everyone else experiencing problems with your website. It looks like some of the text within your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This could be a problem with my web browser because I’ve had this happen before. Appreciate it

 164. Howdy would you mind letting me know which webhost you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider at a honest price? Kudos, I appreciate it!

 165. Hi! I’m at work browsing your blog from my new apple iphone!

  Just wanted to say I love reading your blog and look
  forward to all your posts! Carry on the superb work!

 166. Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to protect against hackers?

 167. Hi there! This blog post couldn’t be written much better!
  Looking at this article reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I’ll send this post to him.
  Pretty sure he’s going to have a very good read. Thank
  you for sharing!

 168. I’m curious to find out what blog platform you are working
  with? I’m experiencing some minor security problems with my latest blog
  and I’d like to find something more safe. Do you have any solutions?

 169. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get
  a lot of spam feedback? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me insane so any support is very much appreciated.

 170. It’s difficult to find well-informed people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 171. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice methods and we are looking to trade solutions with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 172. After looking over a number of the blog posts on your web site, I really like your way of blogging. I added it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and let me know how you feel.

 173. Howdy! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very
  good gains. If you know of any please share. Cheers!

 174. I’ve been surfing on-line more than 3 hours nowadays, but I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It is pretty price enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made excellent content material as you did, the net shall be a lot more useful than ever before. “When the heart speaks, the mind finds it indecent to object.” by Milan Kundera.

 175. Hello, Neat post. There is an issue with your web site in internet explorer, may test this?K IE nonetheless is the market chief and a huge component of other people will omit your wonderful writing because of this problem.

 176. Howdy! I know this is somewhat off topic but I was
  wondering which blog platform are you using
  for this website? I’m getting tired of WordPress because
  I’ve had issues with hackers and I’m looking
  at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the
  direction of a good platform.

 177. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your content
  seem to be running off the screen in Internet explorer. I’m not sure if this is
  a format issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The layout look great though! Hope you get the problem solved
  soon. Many thanks

 178. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossips and web and this is actually frustrating. A good website with exciting content, that’s what I need. Thanks for keeping this website, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/youthcey/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/youthcey/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373