நான் சளைத்தவளல்ல பாகம் : 01

இயற்கை எழில் சூழ்ந்த பச்சை பசேலென காட்சியளிக்கும் தேயிலை செடிகளுக்கு மத்தியில், பனிமூட்டம் சூழ, நுவரெலியாவின் குளிர் சாயலுடன் அப்பாதை வழியாக அமையப்பெற்ற ஒரு சின்னம் சிறிய கிராமத்தில் பத்து இரத்த உறவுகளுடன் இத்தரனியில் உதித்தாள் சபாயா.

எத்துன்பத்திலும் கல்வியையும், இறையச்சத்தையும் கைவிடாது தொடர்ததால் அவளுக்கு ஏற்ப அவளுடைய திருமண வயது நெருங்கியதும் ராஸின் என்பவரை திருமணம் செய்துக்கொண்டாள்.

பின் அழகிய உருவில் பூரண சந்திரனைப்போன்ற பூரண சுகத்துடன் முதலாம் நட்சத்திரம் பிரகாசித்தது. அக்களிப்புடன், அவளுக்கு எல்லா வசதிகளுடனும் ஒரு வீடு இருந்தது. அதில் குழந்தையுடன் சந்தோசமாக வாழ்ந்துக் கொண்டிருக்கும் போது அந்த வீட்டை அவனுடைய சகோதரன் சண்டையிட்டு பலாத்காரமாக எடுத்துவிட்டு எந்தவித வசதியும் இல்லாத ஒரு இருட்டறை வழங்கப்பட்டது. அவ் ஓலைக் குடிசைக்குள் ஏனைய நட்சத்திரங்களை இறையருளால் வாரிசாகப் பெற்றனர். அல்ஹம்துலில்லாஹ்!

மாலை ஐந்து மணியானால் இருள் சூழும் அக்கிராமத்தில் குடிக்காரர்களின் தூசன வார்த்தைகளும், சண்டை சச்சரவுகளும் ஊரையே அதிர வைக்கும். தந்தையும் தொழிலுக்காக வெளிப் பிரதேசங்களுக்கு சென்று விடுவார். தன் குழந்தைகளுடன் பயத்துடன் இரவை கழிப்பாள்.

கிணற்று நீரை அள்ளி காலைக்கடன்களை முடித்து சின்னம் சிறுசுகளின் கடமைகளை நிறைவேற்றி, புகை மண்டலக் கிளம்பலுடன், அடுப்பை மூட்டி உள்ளதைக்கொண்டு குழந்தைகளை பசிப்பட்டினி இல்லாமல் பராமரித்து வந்தாள்.

காலங்கள் சுழல்கிறது, மூத்தவளுக்கு நான்கு வயது, இரட்டையர்களுக்கு இரண்டு வயது, மூன்றமவள் பிறக்கிறாள். பிறந்த குழந்தையை கண்ணால் காண முடியாமல் ஒரு நெருக்கடிக்குள் தந்தை பிரச்சனைக்குள்ளாக்கப்பட்டார். என்ன பரிதாபம் குழந்தைகளுடன் அலைமோதிகிறாள்.
குடும்பத்தில் சிலர் கைகொடுத்தனர்.பலர் கைவிரித்தனர்.

மீண்டும் இருட்டறைக்குள் பக்கத்து வீட்டு ஓர் விதவைப் பெண் உதவியாக நிற்பாள். இவ்வாறாக ஒரு நாள் தந்தையின் தாய் போராடி தந்தையை காப்பாற்றி குழந்தைகளுடன் கொண்டு வந்து சேர்த்து விட்டாள். அல்ஹம்து லில்லாஹ்!

இவ்வாறாக தொழிலில் சிக்கல்பட்டதனால் சற்று கடன் பிரச்சினையும் ஏற்பட்டு விட்டது. இதனால் தந்தை சற்று நெருக்கீட்டுக்குள்ளாகிவிட்டார். சற்று ஊரைவிட்டு ஒதுங்கியிருந்தார். மீண்டும் தாய் அலைமோதுகிறாள். என்றாலும் ரப்பை நினைவுபடுத்துவதில் துளி கூட பின்வாங்கவில்லை.

அஸர்வேலை தொழுதுவிடுட்டு இறைவனிடம் மன்றாடிவிட்டு உடைந்த வீட்டின் கதவை மெல்ல சாய்க்கிறாள்.

அழகிய இத்தாயிடம் ஒரு சிங்கள அதிகாரி “உன் வறுமை நிலை அறிந்து வந்தேன். உன்கணவர் சற்று கடன் பிரச்சனையால் அவதிபடுவதனை அறிந்தேன். உன்னுடைய இருள் சூழ்ந்த இக்குடிலுக்கு நான் மின்சார வசதியை செய்து தருகிறேன். நீ ஒரே ஒரு விடயத்துக்கு மட்டும் எனக்கு இடமளித்தாள் போதும். என்னுடன் இன்றைய இரவை கழித்தால் போதும்” என்று கூறியதும் வானம் சுக்கு நூறாகி தலையில் விழுந்தால் போல் இருந்தது.

அல்லாஹ்வுக்கு பயந்தவளாய்,அர்ஷின் நிழலுக்கு சொந்தக்காரியாகவே என் வாழ்நாள் அமையவேண்டும் என்ற எண்ணத்தில், பதறித்துடித்துக் கொண்டு குழந்தைகள் நால்வரையும் சுருட்டி எடுத்துக்கொண்டு ஓட்டமும் நடையுமாக பாதைக்கு ஓடிச்சென்று சத்தமிட்டு பக்கத்து வீட்டுக்குள் நுழைந்தவளாய், இறைவனிடம் உள்ளத்தால் போரடினாள்,

யா ரப்பு! என்வாழ்வின் எவ்வாறான இக்கட்டான கஷ்டங்கள், சோதனைகள் வந்தாலும் இறையச்சம், ஈமான் பாதுகாத்து தந்தருள்வாயாக! அதேபோல எவ்வளவு காலம் சென்றாலும் என்கணவனின் உழைப்பாலே கரன்ட் எடுப்பதற்கு வசதியைத்தா! வறுமை அகோரமானாலும் என்குடும்பத்தை உனக்கு மாறு செய்வோனாக ஆக்கிவிடாதே யாரப்பு!

என்று மன்றாடும்போது, அவளுடைய வயோதிப சிறிய தந்தை வந்தார். உடனே பதுங்கி பயந்தவனாய் அதிகாரி ஓடி விட்டான். அன்றிலிருந்து அவளுடைய சிறிய தந்தை மற்றும் அந்த விதவைப் பெண்ணை தொடர்ந்தும் ஏழைக்குடிலுக்குள் வைத்துக்கொண்டாள்.

முடியுமான அளவுக்கு தையலில் முயற்சி எடுத்து சற்று கடனை இருவரும் நீக்கினர். பின் தந்தையும் வீட்டுக்கு வந்துவிட்டார். இரவு பகல் பாராமல் பெற்றோர் இவ் ஐவரையும் ஈருலகிற்கும் பயனளிக்கும் பிள்ளைகளாக வளர்க்க மிகவும் தியாகத்துடன் செயற்பட்டனர்.

தொடரும்
Ummu Adheeba

இயற்கை எழில் சூழ்ந்த பச்சை பசேலென காட்சியளிக்கும் தேயிலை செடிகளுக்கு மத்தியில், பனிமூட்டம் சூழ, நுவரெலியாவின் குளிர் சாயலுடன் அப்பாதை வழியாக அமையப்பெற்ற ஒரு சின்னம் சிறிய கிராமத்தில் பத்து இரத்த உறவுகளுடன் இத்தரனியில்…

இயற்கை எழில் சூழ்ந்த பச்சை பசேலென காட்சியளிக்கும் தேயிலை செடிகளுக்கு மத்தியில், பனிமூட்டம் சூழ, நுவரெலியாவின் குளிர் சாயலுடன் அப்பாதை வழியாக அமையப்பெற்ற ஒரு சின்னம் சிறிய கிராமத்தில் பத்து இரத்த உறவுகளுடன் இத்தரனியில்…

86 thoughts on “நான் சளைத்தவளல்ல பாகம் : 01

 1. Thanks for the marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you can be a great author. I will be sure to bookmark your blog and will often come back down the road. I want to encourage you to definitely continue your great posts, have a nice afternoon!

 2. Fantastic beat ! I wish to apprentice whilst you amend your site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a appropriate deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided vibrant transparent concept

 3. I am extremely inspired together with your writing talents and alsosmartly as with the format on your blog. Is this a paid subject matter or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to peer a nice blog like this one these days..

 4. Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 5. Greetings from Ohio! I’m bored to death at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, superb site!

 6. The other day, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 7. We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with useful information to work on. You have performed an impressive task and our whole group shall be grateful to you.

 8. You really make it seem so easy together with your presentation however I in finding this topic to be really something which I think I might never understand. It sort of feels too complicated and very wide for me. I am looking forward for your next publish, I will try to get the hold of it!

 9. You’re so cool! I don’t suppose I have read something like this before. So good to find somebody with some unique thoughts on this topic. Really.. thanks for starting this up. This site is something that’s needed on the web, someone with a little originality!

 10. Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 11. Hey! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Cheers!

 12. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 13. I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I am hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now 😉

 14. Pretty component of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing for your augment or even I fulfillment you access consistently fast.

 15. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 16. Thank you for some other informative web site. Where else may just I am getting that kind of info written in such a perfect way? I have a challenge that I am simply now running on, and I have been at the glance out for such information.

 17. Hey there! Would you mind if I share your blog with my twitter group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thanks

 18. You really make it seem so easy with your presentation however I find this topic to be really something which I feel I might never understand. It sort of feels too complicated and very wide for me. I am taking a look forward for your next publish, I will try to get the cling of it!

 19. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 20. When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Many thanks!

 21. Aw, this was a really nice post. Spending some time and actual effort to produce a very good article but what can I say I procrastinate a lot and never seem to get anything done.

 22. hey there and thank you for your information I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, since I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon.

 23. Pretty component to content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing in your augment or even I achievement you get entry to persistently rapidly.

 24. I do not even know how I finished up right here, however I thought this submit used to be
  good. I don’t realize who you are but certainly you’re going
  to a well-known blogger if you happen to are not already.
  Cheers!

 25. Fantastic beat ! I would like to apprentice while
  you amend your site, how can i subscribe for a blog site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted
  of this your broadcast provided bright clear concept

 26. Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 27. Magnificent beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your web site, how could i subscribe for a weblog website?

  The account helped me a acceptable deal. I were tiny bit familiar of this your
  broadcast offered vivid clear concept

 28. I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts in this sort of house .
  Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website.
  Studying this information So i am satisfied to convey that I’ve an incredibly just right
  uncanny feeling I came upon just what I needed. I most certainly will make certain to do not fail to remember
  this website and provides it a look on a continuing basis.

 29. You could definitely see your expertise in the article you write.
  The sector hopes for more passionate writers such as you
  who are not afraid to say how they believe.
  At all times follow your heart.

 30. Hi there, I found your blog by means of Google at the same time as searching for a comparable topic, your site got here up, it seems to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 31. Hey there, You have done a fantastic job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

 32. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 33. Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 34. I just could not depart your web site before suggesting that I actually enjoyed the usual information a person provide to your guests? Is gonna be again continuously in order to check up on new posts

 35. Hey there I am so excited I found your site, I really found you
  by error, while I was browsing on Digg for something else, Anyways I am here now and would just like
  to say thank you for a remarkable post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to go through it all at the
  minute but I have book-marked it and also added in your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please
  do keep up the superb work.

 36. Heya i’m for the primary time here. I found this board and I in finding It really useful & it helped me out a lot. I hope to give one thing again and aid others such as you aided me.

 37. I discovered your weblog site on google and verify a number of of your early posts. Proceed to maintain up the superb operate. I just extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. Seeking ahead to reading extra from you in a while!…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: