கரண்ட் இல்லை

 • 11

எனக்கு ஏன் இப்படி வியர்த்துக் கொட்டுகிறது. எங்கும் இருள் சூழ்ந்திருக்கின்றது. ஒவ்வோர் அடியாக மெதுவாக எடுத்து வைக்கிறேன்.

இங்கே எரிந்து கொண்டிருந்த மெழுகுவர்த்திக்கு என்னவானது… முழுதும் உருகி விட்டதா…?

“பேதமை என்பது யாதெனில் ஏதம் கொண்டு ஊதியம் கைவிடல்”

மகள் பாடம் செய்யும் குரல் மெதுவாய் ஒலிக்கிறது.

இன்னும் சிறிது முன்னோக்கி நகர்கிறேன். மெழுகுவர்த்தி வெளிச்சத்தில் மகள் படித்துக்கொண்டிருக்கிறாள்.

“மகள்… மகள்….” என்று அழைக்கிறேன். என் குரல் வெளிவருவதில்லை. எனக்கு என்ன ஆகிவிட்டது என தடுமாறியவளாக மீண்டும், “மகள்… மகள்…” என சத்தமிடுகிறேன்.

“என்ன அம்மா… என்ன…” என மகள் எனை பிடித்து எழுப்புகிறாள்.

“நான் மெழுகுவர்த்தி எங்கே” எனக் கேட்கும் போது, எனக்கு ஏதோ புரிந்தது. நடந்ததை மகளிடம் சொல்கிறேன்.

“அய்யோ! அம்மா கனவில் கூடவா கரண்ட் இல்லை” என்று சிரித்த மகள். “விடியல் தூரமில்லை அம்மா” என்று சொல்கிறாள்.

குறள் விளக்கம்: பேதைமை (எதுவும் அறியாத  முட்டாள்தனம்) என்பது என்னவென்றால் தனக்கு கெடுதியானதைக் கைகக்கொண்டு நன்மையான விட்டு விடுவதாகும்.

மக்கொனையூராள்

எனக்கு ஏன் இப்படி வியர்த்துக் கொட்டுகிறது. எங்கும் இருள் சூழ்ந்திருக்கின்றது. ஒவ்வோர் அடியாக மெதுவாக எடுத்து வைக்கிறேன். இங்கே எரிந்து கொண்டிருந்த மெழுகுவர்த்திக்கு என்னவானது… முழுதும் உருகி விட்டதா…? “பேதமை என்பது யாதெனில் ஏதம்…

எனக்கு ஏன் இப்படி வியர்த்துக் கொட்டுகிறது. எங்கும் இருள் சூழ்ந்திருக்கின்றது. ஒவ்வோர் அடியாக மெதுவாக எடுத்து வைக்கிறேன். இங்கே எரிந்து கொண்டிருந்த மெழுகுவர்த்திக்கு என்னவானது… முழுதும் உருகி விட்டதா…? “பேதமை என்பது யாதெனில் ஏதம்…

63 thoughts on “கரண்ட் இல்லை

 1. Unquestionably consider that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the net the simplest thing to take note of. I say to you, I definitely get irked even as folks consider worries that they plainly do not realize about. You controlled to hit the nail upon the top as smartlyand also defined out the whole thing with no need side effect , folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 2. hey there and thank you for your information I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this site, since I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again soon.

 3. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, let alone the content!

 4. I got this website from my pal who told me about this site and now this time I am visiting this website and reading very informative articles or reviews here.

 5. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated. Thanks

 6. I’m not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

 7. You can definitely see your expertise in the article you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.

 8. My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 9. Hi my family member! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all important infos. I’d like to see more posts like this .

 10. Every weekend i used to go to see this web site, as i want enjoyment, as this this web site conations in fact good funny data too.

 11. When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service? Cheers!

 12. Simply wish to say your article is as amazing. The clearness for your publish is simply spectacular and i can think you are a professional in this subject. Well together with your permission allow me to take hold of your RSS feed to stay up to date with approaching post. Thank you a million and please continue the gratifying work.

 13. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to swap strategies with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.

 14. magnificent post, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not realize this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 15. I think this is one of the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is perfect, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 16. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too magnificent. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I can not wait to read far more from you. This is actually a great site.

 17. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which not enough people are speaking intelligently about. I’m very happy that I found this in my search for something relating to this.

 18. Howdy I am so happy I found your site, I really found you by error, while I was searching on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thank you for a incredible post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb job.

 19. Hey there excellent blog! Does running a blog similar to this take a lot of work? I have no expertise in programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I just needed to ask. Thanks!

 20. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 21. Simply wish to say your article is as surprising. The clearness for your submit is simply cool and i can think you are knowledgeable in this subject. Well together with your permission allow me to seize your RSS feed to stay up to date with imminent post. Thank you one million and please keep up the rewarding work.

 22. Hi my loved one! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all significant infos. I’d like to see more posts like this .

 23. Asking questions are actually nice thing if you are not understanding anything fully, but this piece of writing offers pleasant understanding even.

 24. Hello there! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My website goes over a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!

 25. Simply want to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 26. Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog centered on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my audience would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 27. I like the valuable information you supply on your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am fairly certain I will be informed lots of new stuff right here! Good luck for the following!

 28. Hey I am so grateful I found your blog page, I really found you by mistake, while I was browsing on Askjeeve for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thank you for a fantastic post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I dont have time to read through it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the fantastic b.

 29. Please let me know if you’re looking for a author for your site. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Many thanks!

 30. Great beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your site, how could i subscribe for a weblog site? The account aided me a appropriate deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered brilliant transparent concept

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: